Trenutno pregledavate Nadoknada nade: Hrvatska i dalje u igri unatoč uzastopnim porazima

Nadoknada nade: Hrvatska i dalje u igri unatoč uzastopnim porazima

Hrvatska reprezentacija bilježi niz poraza u skupini D europskih kvalifikacija, zbog čega je pala s prvog na treće mjesto u skupini. Prethodno je Hrvatska bila na 6. mjestu svjetske ljestvice, dok je Wales bio tek na 33. mjestu. Postojao je određeni jaz u snazi dviju momčadi. No, hrvatska momčad trenutno je u usporenom stanju, prvo je kod kuće izgubila 0-1 od Turske, a potom i 1-2 od Walesa, čime su doživjeli dva uzastopna poraza u europskim pretkolima.

U prvom poluvremenu hrvatska momčad, iako je imala veći posjed lopte, nije uspjela stvoriti prijetnju zbog slabe igre napadačke linije. Isti ofenzivni napad Velšana također nije uspio doći do značajnijeg iskoraka, pa se u prvih 45 minuta obje strane nisu uspjele izjednačiti i na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 0-0.

Za Hrvatsku je ovaj rezultat prihvatljiv, jer dok god je neporažena u ovom kolu, može osigurati ostanak u prva dva u skupini i imati inicijativu za prolazak u Europski kup. No, Walesu, koji igra kod kuće, remi ništa ne znači pa su nedvojbeno željniji pobjede.

Nakon izmjene strana, hrvatska momčad radila je kontinuirane izmjene. Kao zamjene ušli su Pašalić i Beglio u Hrvatska Dresovi 2024. Međutim, velška momčad je bila ta koja je zabila. U 47. minuti utakmice velški vratar dugim pasom izvodi kontru. Tada je Wilson primio loptu i sam se suočio s hrvatskim vratarom u napadu. Smireno je pucao i zabio za preokret domaćih.

U 60. minuti Daniel James je ubacio s lijeve strane, a Harry Wilson glavom pospremio loptu u dalji kut prije Vide i zaključio gol i doveo Wales u vodstvo od 2:0. Ovaj primljeni gol gurnuo je Hrvatsku u očajnu situaciju. Do 75. minute, u napadu Hrvatske iz kuta, Pašalić je glavom uspio pogoditi pred vrata i rezultat je 1-2!

No, Hrvatska u sljedećoj utakmici nije uspjela izjednačiti rezultat i morala se pomiriti s porazom od 1-2. Time je Hrvatska doživjela dva uzastopna poraza, a istovremeno je Turska svladala Latviju s 4-0 i povećala bodovni zaostatak za Hrvatskom. Wales je dobio ključnu bitku, bodovno se izjednačio s Hrvatskom i popeo se na treće mjesto u skupini, zadržavši nadu u prolaz dalje. Dvije uzastopne utakmice hrvatska momčad primala je golove iz kontranapada protivnika, što je frustriralo Modrića i ostale igrače.

Prekinut je niz neporaženosti Hrvatske protiv Walesa od 2002. godine, ali Hrvatska ne treba previše brinuti jer imaju još dvije utakmice, protiv Armenije i Latvije, dvije slabe momčadi. Osim toga, Hrvatska je završila na drugom mjestu u UEFA Ligi nacija. Čak i ako ne mogu izravno proći dalje, još uvijek imaju priliku sudjelovati u play-offu.

Istodobno, turska momčad ima dvije uzastopne pobjede, trenutno je prva u skupini sa 16 bodova i unaprijed se kvalificirala za Europsko prvenstvo.

Ukratko, Hrvatska je doživjela dva uzastopna poraza u skupini D europskih kvalifikacija i s prvog mjesta pala na treće mjesto u skupini, dok je Turska ostala na vrhu ljestvice s dvije uzastopne pobjede. Wales je dobio ključnu bitku, izjednačio se s Hrvatskom po broju bodova i popeo se na treće mjesto u skupini, još uvijek imajući nadu u prolaz dalje. Za Hrvatsku, navijači ne bi trebali biti obeshrabreni. Iako su izgubili dvije utakmice od Walesa i Turske, još uvijek imaju šanse proći dalje u sljedećim utakmicama. Obucimo dres reprezentacije da ih bodrimo!